7 důvodů, proč si váš pes často olizuje tlapky (a jak to napravit)

7 důvodů, proč si váš pes často olizuje tlapky (a jak to napravit)

Pokud si váš pes často olizuje tlapky, může to být příznakem skrytých zdravotních problémů, včetně alergií, nudy, stresu, zvyku, bolesti, suché kůže a blech nebo klíšťat. Ačkoli se to ve většině případů zdá neškodné, je důležité pochopit, co to způsobuje, protože jako zodpovědní páničkové psů máme povinnost podniknout potřebné kroky, aby naši chlupatí přátelé byli zdraví a v pořádku!

V tomto článku se blíže podíváme na nejvýznamnější příčiny, proč si váš pes nadměrně olizuje tlapky, a co s tím můžete dělat.

1. Váš pes trpí svěděním a snaží se ho zmírnit olizováním a kousáním.
Nejčastějším důvodem, proč si pes olizuje tlapku, je svědění. To může být způsobeno řadou různých faktorů, například alergií, kousnutím hmyzem nebo podrážděním kůže. Pokud máte podezření, že vašeho psa svědí, měli byste ho prohlédnout, zda nemá podráždění nebo vyrážku. Může také pomoci prozkoumat, zda existují určité potraviny, které váš pes požívá a které způsobují alergické reakce. 
_
Proč si psi olizují a koušou tlapky

2. Váš pes se prostě nudí
Pokud se váš pes nudí, může to vést k nežádoucímu chování. Příkladem je nadměrné olizování tlapek. Proto je důležité pochopit, že psi, stejně jako lidé, potřebují duševní i fyzickou stimulaci. V opačném případě se může začít nudit a to zase může vést k nežádoucím návykům. Dbejte proto na to, abyste svého psa neustále vyzývali. Choďte na procházky, využívejte hraní a výcvik. Možná také pomůže představit mu nějaké hračky a naučit ho novým kouskům!

3. Váš pes se nadměrně olizuje kvůli stresu nebo úzkosti
Je váš pes ve stresu? Je úzkostný? Pokud ano, může být nadměrné olizování tlapek způsobem, kterým se snaží uklidnit. Pokud máte podezření, že je váš pes ve stresu, je dobré poradit se s veterinářem. Může být užitečné omezit v prostředí psa prvky, které v něm mohou vyvolávat úzkost a stres - například příliš mnoho podnětů v podobě hluku a pachů - nebo použít výcvikové a relaxační techniky.

4. Váš pes má bolest, zranění nebo onemocnění.
Pokud si váš pes náhle začne olizovat tlapky, může to znamenat bolest nebo podráždění, zejména pokud si olizuje pouze jednu tlapku. Pokud se olizování omezuje pouze na jednu tlapku, zdroj problému je pravděpodobně tam. Bolest v této oblasti může být způsobena téměř čímkoli, ale častými viníky jsou kousnutí hmyzem, trny, malé ranky, malé kousky zapuštěného skla, zlomené nehty atd.

I když pouhým okem nic nevidíte, neignorujte to. Někdy se může jednat o něco, co zvenčí není hned vidět, například natažený sval nebo nějaký zánět či zlomeninu, zejména pokud je olizování doprovázeno kulháním. Veterinář může provést vyšetření, aby zjistil příčinu bolesti a nabídl správnou léčbu.
_
Psa svedi tlapky DogMama Zdrave Zazivani pro psy
_
5. Váš pes trpí suchou kůží
Stejně jako u lidí může suchá kůže u psů způsobovat svědění a podráždění, což následně vede k nadměrnému olizování a žvýkání (nebo kousání) tlapek. Na kůži vašeho psa může mít vliv počasí, nedostatek vody a nezdravá strava. Pokud máte podezření, že váš pes trpí suchou kůží, můžete zkusit upravit jeho stravu podáváním krmiva bohatého na esenciální mastné kyseliny. Můžete také zvážit použití hydratačního přípravku určeného pro psy.

6. Váš pes trpí alergií
Alergie může způsobit, že si váš pes nadměrně olizuje a kouše tlapky, zejména mezi prsty. Alergie může být způsobena potravou, pylem, prachem nebo jinými látkami. Pokud máte podezření, že váš pes trpí alergií, obraťte se nejlépe na svého veterináře. Veterinář může provést test na alergii a poté předepsat správnou léčbu.

7. Váš pes trpí blechami nebo klíšťaty
Pokud váš pes trpí blechami nebo klíšťaty, může to vést ke svědění a následnému podráždění. Je důležité, abyste blechy a klíšťata pravidelně kontrolovali. V případě potřeby je nejlepší používat preventivní přípravky. Pokud byl váš pes již blechami nebo klíšťaty pokousán, může vám veterinář předepsat léčbu, která zmírní svědění a zahojí jeho kůži. Dbejte také na to, abyste udržovali prostředí vašeho psa čisté a bez blech a klíšťat.

Jaké je řešení nadměrného olizování tlapek?
Je důležité si uvědomit, že olizování tlapek u psů může být normální chování, ale může být také známkou skrytých problémů.

Pokud máte podezření, že váš pes trpí bolestí nebo nepříjemnými pocity, doporučujeme okamžitě kontaktovat veterinárního lékaře, který diagnózu potvrdí a poskytne správnou léčbu. Pokud olizování tlapek přetrvává, můžete se také poradit s trenérem nebo behavioristou psů. Váš pes může mít určité spouštěče, které toto chování způsobují, a odborník vám je může pomoci identifikovat a napravit.
_
_
Prohlédněte si vitalmsky DogMama Zdravé Zažívání

Prohlédněte si multifunkční vitamlsky DogMama 6v1
Zpět na blog