Kulhání a bolest kloubů u psa příčiny a jak psovi pomoci

Kulhání a bolest kloubů u psa příčiny a jak psovi pomoci

Častým projevem stáří u psů je kulhání. S tímto problémem se však setkáváme i u mladých psů a štěněte a často majitele překvapí. Příčiny mohou být různé, od námahy při procházkách po obezitu až po stará zranění, ale vše se často soustředí na jedno - klouby. Pojďme se v tomto článku zaměřit na možné příčiny, řešení, prevenci a další tipy. 

Příčiny bolesti kloubů 

Onemocnění kloubů u psů může mít různé důvody. Často je spojeno s plemenem psa - čím je větší, tím je náchylnější k problémům s klouby. Obezita je další častou příčinou, a zde je většinou příčinou nadměrné krmení, nebo tučná strava. 

Je dobré se zamyslet nad tím, jak dlouho pes kulhá, a vzít v potaz jeho plemeno i věk. Někdy se stává, že pes při hře, běhání, nebo aportování (často při prudkém brždění pro hračku), zakopne, přešlápne a podobně a začne kulhat. Toto kulhání většinou během pár kroků rozchodí. Pokud  se kulhání během několika hodin úplně vytratí, bude pes pravděpodobně v pořádku. 

Existuje ale i spousta dalších důvodů kulhání. Těmi nejčastějšími jsou například: poškození kloubu, poruchy vývoje, vrozená onemocnění a genetické predispozice, infekční a autoimunní onemocnění a podobně. 

První zásada: udržování zdravé hmotnosti psa

Udržování správné hmotnosti hraje klíčovou roli při léčbě onemocnění kloubů, která nejsou způsobena infekcí. Hubnutí a udržování optimální hmotnosti psa se tak stává klíčovým aspektem v léčebném procesu.

Pozor na aportování a skákání

Házení aportů, frisbee a přeskakování překážek jsou skvělými a populárními aktivitami pro psy a jejich majitele, avšak velmi zatěžují právě klouby. Nejen při provozu těchto sportů bychom měli myslet na prevenci a obohatit jídelníček psa o kloubní výživu. Před tréninkem či pohybovou aktivitou je dobré psa zahřát a mírně protáhnout, po výkonu stejně tak psa vychodit v klidném tempu. 

Co dalšího mohu udělat, dělat když má pes nemocné klouby 

Pomoci od bolesti můžete vašemu pejskovi například uzpůsobením domácnosti. Projděte byt nebo dům a hledejte místa, která mohou být pro psa fyzický náročná. Schody, výskok na gauč nebo do postele bývají častým problémem, které klouby zatěžují. 

Pes spoustu času prospí, a proto je dobré pomoci mu i během spánku. K tomu se hodí například speciální veterinární pelíšky a matrace. 

Výbornou volbou je také fyzioterapie pro psy - masáže či tzv. Dornova metoda dokáží psovi od bolesti výrazně ulevit a prodloužit životnost kloubů. 

Kloubní výživa pro psa

Některé látky mají až neuvěřitelný učinek na klouby a kosti. Výbornou volbou pro psy všeho věku jsou Vitamlsky DogMama Klouby a Kosti. Díky klíčovým složkám jako je kolagen, kyselina hyaluronová nebo mléčan vápenatý tyto vitamlsky poskytují potřebnou výživu a ochranu kloubů a kostí. Přispívají ke zlepšení celkové pohyblivosti a aktivitě psa. Navíc psům chutnají a dobře se dávkují - stačí nabádnout jeden vitamlsek na každých 10 kg váhy psa. 

🐶 Podívat se na vitamlsky ZDE 🐶

Věděli jste, že...?

Některá plemena jsou geneticky náchylnější k onemocněním kloubů, jako jsou dysplazie kyčelního kloubu nebo osteoartritida. Při výběru plemene je dobré být informovaný o možných genetických predispozicích.

Zpět na blog