Veterinářka radí 2: Vše co musíte vědět o potravě psa -

Veterinářka radí 2: Vše co musíte vědět o potravě psa -

Vitamín C:

Většina psů je schopna syntetizovat dostatek vitamínu C v těle, takže není obvykle považován za esenciální vitamín v jejich stravě doplňovat. Nicméně, v určitých situacích, jako je stres nebo nemoc, je podávání vitamínu C důležité. Vitamín C působí jako antioxidant a pomáhá chránit buňky před poškozením volnými radikály, které vznikají při stresu nebo fyzickém vypětí. Také hraje roli v tvorbě kolagenu, což je důležité pro zdravou kůži, chrupavky a kosti. Vitamín C může pomoci psům zvládat stres a zrychlit proces regenerace po zranění nebo operaci. Je důležité pro psy ve zvýšené sportovní zátěži a psy v psychické zátěži, a je vhodné jej podávat i seniorům, u kterých může být snížená schopnost těla syntetizovat vlastní vitamín C.

Vitamín A:

Vitamín A se nachází v potravinách, jako jsou játra, rybí olej, mrkev a batáty. Je nezbytný pro správné fungování zraku a imunitního systému. Podporuje zdravou kůži a srst a hraje klíčovou roli v růstu a vývoji buněk, včetně buněk kostní a chrupavčité tkáně. Nedostatek vitamínu A u psů způsobuje kožní problémy, jako je suchá kůže, vředy, svědění a špatný růst srsti. Je důležité dbát na dostatečný příjem vitamínu A v potravě, zejména u psů s nesprávnou stravou nebo problémy s vstřebáváním vitamínu A ve střevě.

Vitamín E (tokoferol):

Tokoferol působí jako antioxidant a chrání buňky psa před poškozením volnými radikály. Má pozitivní vliv na zdraví kůže a srsti, udržuje srst lesklou a zdravou a pomáhá řešit problémy s lupy a svěděním kůže. Dále podporuje imunitní systém psa a pomáhá tělu přirozeně bojovat proti infekcím a nemocem. Vitamín E se nachází v různých potravinách, jako jsou ořechy, semena, rostlinné oleje, zelenina a maso.

Vitamín D (cholekalciferol):

Vitamín D je nezbytný pro správné vstřebávání vápníku a fosforu z trávicího traktu psa, což je klíčové pro zdravé kosti, zuby a svaly. Podílí se na udržování zdravého kosterního systému a pomáhá tělu bránit se infekcím a nemocem. Na rozdíl od lidí, psi neumí syntetizovat ve svém těle vitamín D, a proto je nutné jej získávat z potravy, jako jsou ryby, rybí olej a játra. Nedostatek vitamínu D u mladých psů způsobuje deformity kloubů a kostí, abnormální tvar čelisti a problémy s prořezáváním zubů. Mohou se objevit i vážnější komplikace, jako je rachitida, onemocnění charakterizované řídnutím a deformacemi kostí.

Doplnění těchto vitamínů do stravy psa je důležité pro udržení jeho celkového zdraví a vitality.

To nejlepší pro vašeho psa? Vsaďte na DogMama!

DogMama je nejen skvělou prevencí zdravotních problémů, ale zároveň pomáhá zvládat a léčit mnoho trápení psů

- Zde si prohlédněte naše vitamlsky 🐶 - 

Zpět na blog